Posted on

Rzeczoznawca samochodowy – kim jest i kiedy jego usługi są potrzebne?

Rzeczoznawca samochodowy wycenia wartości pojazdów, ocenia powstałe szkody, a także wydaje ekspertyzy zlecone przez sąd. To jednak tylko wycinek jego obowiązków zawodowych. Z uwagi na bardzo ciekawy zawód i realizację usług wobec społeczeństwa, kontakt do rzeczoznawcy samochodowego może się przydać każdemu. W tym artykule charakteryzujemy zawód rzeczoznawcy samochodowego. 

Rzeczoznawca samochodowy – kim jest?

To tak naprawdę rzeczoznawca tylko działający w branży samochodowej. Ogólnie rzeczoznawca wycenia różne rzeczy, natomiast rzeczoznawca samochodowy oferuje usługi obejmującą branżę motoryzacyjną. W praktyce jest ekspertem od techniki samochodowej. Do jego obowiązków należy także wycena szkód i ustalenie co zaszło, że powstały obrażenia samochodu. Osoba na takim stanowisku ma świetne zdolności techniczne, które pozwalają zrekonstruować wydarzenia. 

Poprzez zdjęcia, a także oglądanie bezpośrednio auta umożliwia przygotować rekonstrukcję zdarzeń drogowych. Jego opinia jest niezwykle ważna, zwłaszcza gdy takie czynności zleci sąd, aby wyjaśnić na przykład przyczyny wypadku i ustalić sprawcę. Dzięki opinii udzielonej przez rzeczoznawcę sąd może wskazać sprawę. 

Rzeczoznawca samochodowy – kiedy warto skorzystać z jego usług?

Z uwagi na to, że rzeczoznawca samochodowy zajmuje się wieloma rzeczami, to spotkanie go w ciągu życia jest bardzo prawdopodobne. Osoba ta uczestniczy w wielu sprawach, aby przyspieszyć pewne sprawy związane z samochodem. Opinia takiego specjalisty bardzo się przydaje w sytuacjach zakupu drogiego auta z rynku wtórego, sprzedaży pojazdu, dochodzenia odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego, sprowadzania auta z zagranicy i chęci naprawy samochodu. Jak widać, jest mnóstwo sytuacji, w których wiedza rzeczoznawcy samochodowego będzie po prostu niezbędna. Oprócz tego Rzeczoznawca samochodowy wykonuje także ekspertyzy powypadkowe. Może on na przykład sprawić, że właściciel auta dostanie większe odszkodowanie, ponieważ ubezpieczyciele często zaniżają takie kwoty.